State Qualifiers

2018 State Meet

Qualifier State Place Event Season Best
Boys
Will Dixon 12th 800m 1:55.97
Macklin Harrington 17th 300m Hurdles 40.08
Max Manson 1st Pole Vault 17′ 3.5″**
Charlie Perry 6th 3200m Run 9:25.20
Cole Rowan 2nd Pole Vault 15′ 8″
Isaac Russo 9th 3200m Run  9:29.20
4 x 400m Relay  3:26.04
Will Dixon Chase English Macklin Harrington Will Leipold
4 x 800m Relay 7th 8:02.90
Will Dixon Luke Johnson Charlie Perry Isaac Russo
Girls
Liz Hogan 17th 3200m Run 11:22.40
Hailey Leader 15th 800m Run 2:18.98
Heidi Liles 4th Pole Vault 11′ 9″
Julia Mainland 9th 800m Run 2:18.80
Mia Manson 1st Pole Vault  12′ 8″
Mia Manson Scratch 100m Dash 12.29
Mia Manson Scratch Long Jump 17′ 11.75″
4 x 800m Relay 6th 9:28.69
Liz Hogan Hailey Leader Julia Mainland Libby Moore

2017 State Meet

Qualifier State Place Event Season Best
Boys
Matthew Chen 12th Pole Vault 13′ 7″
Will Dixon 10th 800m Run 1:56.76
Will Dixon 10th 1600m Run 4:23.75
Sean Gazarik 15th 800m Run 1:57.76
Isaac Green 1st 800m Run 1:52.92
Isaac Green  1st  1600m Run 4:12.26
Isaac Green 1st  3200m Run 9:22.12
Niko Heineke Magri 4th Discus 151′ 9″
Niko Heineke Magri 10th Shot Put 52′ 2″
Zach Litoff 5th 800m Run 1:56.28
Zach Litoff 3rd 1600m Run 4:22.70
Zach Litoff 3rd 3200m Run 9:31.28
Max Manson 2nd Pole Vault  15′ 8″
Charlie Perry  2nd  1600m Run  4:21.71
Charlie Perry 2nd 3200m Run 9:27.37
Cayce Reese  8th 1600m Run 4:22.77
Cole Rowan  1st Pole Vault 16′
4 x 400m Relay 11th  3:26.07
Will Dixon Macklin Harrington Mitchell Waters  Tyler Waters
4  800m Relay 1st  7:49.11
Will Dixon Sean Gazarik Isaac Green  Zach Litoff
Girls 
Holly Bent 10th 800m Run  2:15.60
Holly Bent 5th 1600m Run  5:05.94
Holly Bent DQ 3200m Run 11:06.79
Danielle Honan 14th 100m Dash 12.35
Hailey Leader 16th 800m Run 2:18.74
Heidi Liles 4th  Pole Vault  11′ 6″
Audrey Lookner 8th 1600m Run 5:06.63
Audrey Lookner 8th 3200m Run 11:02.84
Mia Manson 8th 100m Dash 12.18
Mia Manson 1st Pole Vault 12′ 8″
4 x 100m Relay  8th 48.80
Tatiana Cherry Santos Caroline Crouse Danielle Honan Mia Manson
4 x 200m Relay 9th  1:44.16
Tatiana Cherry Santos Caroline Crouse Danielle Honan Mia Manson
4 x 800m Relay 6th 9:39.70
Holly Bent Hailey Leader Audrey Lookner Libby Moore

2016 State Meet

Qualifier State Place Event Season Best
Boys
Sean Chen 16th Pole Vault 13′ 6″
Isaac Green 13th 800m Run 1:55.44
Isaac Green 2nd 1600m Run 4:21.19
Nico Heineki-Magri 14th Shot Put  47′ 7.25″
Ben Hogan 12th 1600m Run  4:28.21
Zach Litoff 10th 800m Run 1:57.72
Max Manson 2nd Pole Vault 15′ 7″
Cole Rowan 4th Pole Vault 14′ 7″
4 x 800m Relay 1st  7:51.57
Will Dixon Isaac Green Ben Hogan Zach Litoff
Jack Herrman (Alt)
Girls
Holly Bent 7th 1600m Run 5:11.95
Holly Bent 5th 3200m Run 11:15.36
Heidi Liles 7th Pole Vault 11′
Audrey Lookner 11th 3200m Run 11:24.15
Allison Stouffer 15th High Jump  5′ 1.5″
Sprint Med Relay 6th 1:49.10
Chloe Bernard Tatiana Cherry-Santos Danielle Hogan Paige Overcash
Meadow Martin (Alt)
4 x 100m Relay 17th 48.91
Chloe Bernard Tatiana Cherry-Santos Danielle Hogan Paige Overcash
Meadow Martin (Alt)
4 x 200m Relay 7th 1:44.03
Chloe Bernard Tatiana Cherry-Santos Danielle Hogan Paige Overcash
Meadow Martin (Alt)
4 x 800m Relay 15th 9:45.14
Holly Bent Liz Hogan Audrey Lookner Libby Moore
Hailey Leader (Alt)

2015 State Meet

Qualifier State Place Event Season Best
Boys
Luke Arnsberger DNS (Injured) Triple Jump 44′ 1.5″*
Andrew Barlow 1st Pole Vault  16′ 8.5″*
Sam Fredricksmeyer  14th 440m Dash 50.30
Isaac Green  2nd 880m Run  1:52.62
Isaac Green  1st 1600m Run  4:19.56
Isaac Green  DNS High Jump  6′ 4″*
Tyger Roch  7th 3200m Run  9:42.89
 Girls
Holly Bent  7th 1600m Run  5:09.70
Holly Bent 3rd 3200m Run 11:13.13
Chloe Bernard  14th 400m Dash  59.83
Audrey Lookner  5th 3200m Run 11:13.67
Elissa Mann DNS (Scratch) 400m Dash 57.46*
Elissa Mann  2nd 800m Run 2:10.39*
Elissa Mann  6th 1600m Run 5:07.12
Karina Mann  5th 800m Run  2:13.67
Karina Mann  16th 1600m Run  5:08.62
Sprint Med Relay  Prelims  1:48.21*
Tati Cherry-Santos Paige Overcash Danielle Honan Chloe Bernard
Jasmine Johnson (Alt)  Elissa Mann (Scratch)
4 x 200m Relay  Prelims
Tati Cherry-Santos Paige Overcash Danielle Honan Chloe Bernard
 Jasmine Johnson (Alt)
4 x 400m Relay 6th  3:55.68*
Chloe Bernard Paige Overcash Karina Mann Elissa Mann
Libby Moore (Alt)
4 x 800m Relay  2nd  9:15.78
Holly Bent Karina Mann Audrey Lookner Elissa Mann
Liz Hogan (Alt)

*School Record


2014 State Meet

Qualifier State Place Event Season Best
Boys Andrew Barlow 1st Pole Vault 16’*
Ben Beauchamp 16th High Jump 6′ 3″*
Julian Dulaney 8th 100 Meter Dash 11.09
Julian Dulaney 13th 200 Meter Dash 22.12
Isaac Green 3rd 800 Meter Run 1:54.50
Isaac Green 4th 1600 Meter Run 4:19.96
Tyger Roch 12th 1600 Meter Run 4:24.08
Tyger Roch 10th 3200 Meter Run 9:45.30
Chay Weaver 13th 1600 Meter Run 4:24.34
4 x 800m Relay 14th 7:58.67*
Isaac Green Tyger Roch Parker Sitton Chay Weaver
Girls
Kaitlyn Benner 11th 1600 Meter Run 5:07.46
Kaitlyn Benner 5th 3200 Meter Run 10:58.83*
Holly Bent 15th 1600 Meter Run 5:19.51
Holly Bent 12th 3200 Meter Run 11:18.41
Claire Green 9th 800 Meter Run 2:11.96*
Claire Green 14th 1600 Meter Run 5:00.54
Ashley Litoff 16th 3200 Meter Run 11:21.28
Elissa Mann DNS 400 Meter Dash 58.77*
Elissa Mann 7th 800 Meter Dash 2:15.51
4 X 400m Relay 13th 4:00.43
Claire Green Elissa Mann Karina Mann Nathalie Teissier
4 X 800m Relay 2nd 9:13.49
Kaitlyn Benner Claire Green Elissa Mann Karina Mann

 2013 State Meet

  Qualifier State Place Event Season Best
Boys Andrew Barlow 10th Pole Vault 14′ 2″
Parker Sitton 15th 800 Meter Run 1:58.79
4 X 200m Relay 10th 1:29.9
Julian Delaney Andre Ramirez Cameron Quast Changdae Hahm
Girls
Kaitlyn Benner 14th 3200 Meter Run 11:11.22
Kaitlyn Benner DNS 1600 Meter Run 5:03.55
Claire Green 3rd 800 Meter Run 2:14.25
Claire Green 13th 1600 Meter Run 5:07.88
Ashley Litoff 16th 3200 Meter Run 11:19.54
Karina Mann 9th 800 Meter Run 2:16.54
Karina Mann 14th 1600 Meter Run 5:08.51
Sprint Medley Relay 11th 1:51.56
Lilly Armijo Katie Paswaters Caroline Bartlett Paige Overcash
4 X 200m Relay 13th 1:45.14
Lilly Armijo Katie Paswaters Caroline Bartlett Paige Overcash
4 X 400m Relay 7th 3:58.97
Caroline Bartlett Karina Mann Elissa Mann Claire Green
4 X 800m Relay 2nd 9:11.89*
Kaitlyn Benner Elissa Mann Karina Mann Claire Green

2012 State Meet

  Qualifier State Place Event Season Best
Boys Hunter Leachman 13th 300 Meter Hurdles 39.40*
Kirk Webb 1st 800 Meter Run 1:51.75*
Kirk Webb 1st 1600 Meter Run 4:16.21*
Kirk Webb DNS 3200 Meter Run 9:30.89*
4 X 100m Relay 18th 44.02
Harrison Leachman Hunter Leachman Ethan Marks Trey Leonard
4 X 200m Relay 16th 1:30.84
Harrison Leachman Hunter Leachman Ethan Marks Trey Leonard
4 X 400m Relay 15th 3:26.40
Harrison Leachman Hunter Leachman Ethan Marks Kirk Webb
4 X 800m Relay 17th 8:23.05
Parker Sitton Michael Rooney Jacob Micklin Kirk Webb
Girls
Kaitlyn Benner 15th 1600 Meter Run 5:12.64
Claire Green 10th 800 Meter Run 2:17.18
Claire Green 18th 1600 Meter Run 5:11.82
Taylor Floming DNS 3200 Meter Run 11:35.44
Elissa Mann 9th 800 Meter Run 2:16.76
Karina Mann 16th 800 Meter Run 2:16.96
Sprint Medley Relay 10th 1:49.73
Caroline Bartlett Lilly Armijo Katie Paswaters Elissa Mann
4 X 400m Relay 9th 3:57.17*
Caroline Bartlett Karina Mann Elissa Mann Claire Green
4 X 800m Relay 2nd 9:15.78*
Kaitlyn Benner Karina Mann Elissa Mann Claire Green

2011 State Meet

   Qualifier  State Place  Event  Season Best
 Boys  Jackson Friesth  8th  3200 Meter Run  9:46.32
 Sven Johnson  9th  Pole Vault  13′
 Hunter Leachman  16th  300 Meter Hurdles  40.80
 Kirk Webb  3rd  800 Meter Run  1:53.44
 Kirk Webb  5th  1600 Meter Run  4:22.94
 4 X 400m Relay  13th  3:26.64
 Mitch Lemon  Hunter Leachman  Harrison Leachman  Kirk Webb
 4 X 800m Relay  7th  8:05.71
 Ryan Brophy  Andrew Commander  Kyle Swanson  Kirk Webb
 Girls
 Kaitlyn Benner  12th  1600 Meter Run  5:13.96
 Taylor Floming  9th  1600 Meter Run  5:12.76
 Taylor Floming  9th  3200 Meter Run  11:17.42
 Mariel Fulton  13th  1600 Meter Run  5:14.23
 Mariel Fulton  8th  3200 Meter Run  11:17.39
 Claire Green  9th  800 Meter Run  2:16.38
 Claire Green  5th  1600 Meter Run  5:09.97
 Sprint Medley Relay  11th  1:51.75
 Becky Nelson  Maccy Leonard  Caroline Bartlett  Claire Green
 4 X 100m Relay  17th  50.59
 Becky Nelson  Maccy Leonard  Caroline Bartlett  Katie Paswaters
 4 X 400m Relay  17th  4:16.32
 Maddie Alm  Caroline Bartlett  Lauren Elvig  Katie Paswaters
 4 X 800m Relay  3rd  9:25.19
Madie Alm Mariel Fulton Kaitlyn Benner Claire Green

2010 State Meet

Qualifier State Place Event Season Best
Boys Matt Collins 15th High Jump 6′ 2″
Sven Johnson 6th Pole Vault 13′
Kirk Webb 3rd 800 Meter Run 1:53.38
Kirk Webb 4th 1600 Meter Run 4:27.14
4 X 400m Relay 8th 3:27.32
Hunter Leachman Kirk Webb Mat Collins Bryce Peterson
Girls
Taylor Floming 5th 1600 Meter Run 5:15.34
Taylor Floming 11th 3200 Meter Run 11:23.05
Kaleigh Humphrey 12th Long Jump 17′ 5.75″
4 X 100m Relay DNF
Kaleigh Humphrey Becky Nelson Ashton Davis Caroline Bartlett
4 X 200m Relay 16th 1:48.33
Kaleigh Humphrey Becky Nelson Ashton Davis Caroline Bartlett
4 X 800m Relay 9th 9:37.95
Rebecca Richmond Maddie Alm Mariel Fulton Taylor Floming

2009 State Meet

Qualifier State Place Event Season Best
Boys Tyler Jacobs 9th Triple Jump 44′ 0.5″
4 X 100m Relay 13th 44.87
Tyler Jacobs Michael Bachinski Chris Contini Eric Contini
 4 X 200m Relay  15th  1:30.9
 Matt Collins  Michael Bachinski  Chris Contini  Eric Contini
 Girls
 Kajsa Bank  10th  Shot Put  35′ 2.5″
 Nicole Hulet  13th  High Jump  5′ 0″
 Kaleigh Humphrey  13th  Long Jump  16′ 7″
Katie Mattox 8th Long Jump 16′ 3.5″

2008 State Meet

Qualifier State Place Event Season Best
Boys 4 X 100m Relay 16th 44.87
Erik Henry Chris Contini Chris Vaughn Eric Contini
4 X 200m Relay 12th 1:31.04
Erik Henry Michael Bachinski Chris Vaughn Eric Contini
Girls
Carrie Keith 17th 300 Meter Hurdles 50.34

2007 State Meet

Qualifier State Place Event Season Best
Boys Cameron Clayton 13th 1600 Meter Run 4:25.95
Cameron Clayton 8th 3200 Meter Run 9:44.31
4 X 200m Relay 17th 1:31.84
Kyle Ertl Eric Contini Barry Conrad Erik Henry
Girls
Mari Carmen Stout 8th High Jump 5′ 2″
Kelly Waters 2nd 1600 Meter Run 4:59.25
Kelly Waters 5th 3200 Meter Run 9:52.49

2006 State Meet

Qualifier State Place Event Season Best
Boys Cameron Clayton 8th 1600 Meter Run 4:26.81
Cameron Clayton 9th 3200 Meter Run 9:42.17
Girls
Jessie Mann 9th 3200 Meter Run 11:45.22
 Kelly Waters  7th  800 Meter Run  2:15.66
 Kelly Waters  4th  1600 Meter Run  5:10.09